Często zadawane pytania

Przed przylotem

Należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

– Dowód osobisty (oryginał i kserokopia) – dokument musi być ważny co najmniej przez cały okres pobytu w Polsce. Można dodatkowo zabrać ze sobą również paszport.

– Karta EKUZ – dzięki tej karcie student będzie mógł skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej w Polsce.

– Inne dokumenty – jeśli student posiada np. dokumenty medyczne związane z alergią czy innymi przewlekłymi dolegliwościami, jak najbardziej powinien je mieć ze sobą.

Tak. Każdy student otrzyma od nas dane kontaktowe do swojego opiekuna z ramienia Proyecto Ibérico, z którym będzie się mógł kontaktować we wszelkich kwestiach telefonicznie, mailowo. Opiekun spotyka się ze studentem po przylocie do Polski, aby przekazać mu jak najwięcej przydatnych informacji, a następnie pozostaje ze studentami w regularnym kontakcie. W razie wystąpienia sytuacji losowych, do dyspozycji studentów jest również numer alarmowy aktywny 24/7.

Każdy student, który skorzysta z naszej oferty transferu z lotniska zostanie odebrany przez naszych kierowców i pracowników i odwieziony do miejsca zamieszkania. Istnieje również zawsze możliwość wykupienie transferu powrotnego po zakończeniu praktyk.

Tak. Pierwszego dnia praktyk każdemu studentowi będzie towarzyszył pracownik Proyecto Ibérico. Opiekun studenta pokaże mu najdogodniejszy dojazd do firmy, a na miejscu przedstawi go pracownikom i mentorowi w firmie przyjmującej.

Odpowiedni ubiór praktykanta jest bardzo ważny. W niektórych sektorach ubiór narzucony jest przez charakter i miejsce pracy – np. w laboratorium mikrobiologicznym będzie obowiązywał fartuch, na recepcji eleganckiego hotelu garnitur, a w zakładzie produkcyjnym może być wymagane obuwie ochronne. Bardzo często jednak studenci odbywający praktyki o charakterze pracy biurowej mają wątpliwości, jak powinni obrać się do pracy. Na początek najbezpieczniejszy jest ubiór klasyczny, mało ekstrawagancki. Polecamy wszystkim ubiór w stylu smart casual. Po kilku dniach, kiedy student zapozna się już ze zwyczajami w swojej firmie i polityką dotyczącą dress code’u, sam najlepiej wyczuje, jaki ubiór będzie odpowiedni.

Większość pracowników firm w Polsce ma 8-godzinny dzień pracy, najczęściej od 9 do 17. Nie ma długiej przerwy na lunch w środku dnia, pracownicy raczej robią sobie tylko krótką 30 minutową przerwę na posiłek, aby móc później szybciej skończyć pracę i wcześniej wrócić do domu. Są również firmy, zaczynające pracę wcześniej, np. o 8. W związku z powyższym godziny pracy praktykanta będą zależały od ustaleń w konkretnej firmie. O konkretnych godzinach pracy w firmie student dowiaduje się dopiero pierwszego dnia praktyk.

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego. Najcieplejszym miesiącem roku jest lipiec, kiedy to średnia temperatura w dzień wynosi ok. 20-25 stopni. Najzimniejszymi miesiącami w roku są styczeń i luty, kiedy temperatura spada poniżej zera, jednak obecnie zimy w Polsce są dużo łagodniejsze i cieplejsze niż jeszcze parę lat temu.

Podczas pobytu

Tak w Warszawie jak i w Krakowie transport publiczny dysponuje bardzo dobrą siecią połączeń. Autobusy i tramwaje, a w Warszawie dodatkowo metro, zapewniają szybki i niedrogi transport na terenie całego miasta. Bilety jednorazowe można kupić w kioskach lub w specjalnych automatach zainstalowanych na przystankach lub w pojazdach. Bardzo dobrym rozwiązaniem przy dłuższym pobycie w tych miastach są bilety okresowe.

Bardzo łatwo podróżuje się po Polsce. Między największymi miastami jest świetnie rozbudowana siatka połączeń kolejowych (PKP) oraz autobusowych (np. tanie połączenia Polskim Busem). Coraz więcej jest również połączeń lotniczych – nie tylko liniami LOT, ale również tanimi liniami takimi jak Ryanair czy Wizzair.

Pieniądze w Polsce wymienia się najczęściej w miejscach zwanych KANTOR. Znajdują się one na dworcach, w centrach handlowych czy w turystycznych częściach miasta. Warto zwrócić uwagę na to, że na lotniskach zazwyczaj proponowany jest bardzo niekorzystny kurs wymiany, dlatego lepiej wymienić pieniądze już w centrum miasta, a nie na samym lotnisku lub też wymienić na początek na lotnisku tylko niewielką kwotę. Zamiast wymieniać przywiezione z Hiszpanii euro można też po prostu wypłacić pieniądze w Polsce z bankomatu. Tym sposobem najłatwiej zdobyć gotówkę w lokalnej walucie. W Polsce bardzo rozpowszechnione są płatności bezgotówkowe. Karty płatnicze honorowane są prawie wszędzie, również przy transakcjach na naprawdę niewielkie kwoty. To sprawia, że nie musimy nosić przy sobie dużej ilości gotówki.

Należy skontaktować się z opiekunem z ramienia Proyecto Ibérico, który pomoże w zaistniałej sytuacji. Kradzież bądź zgubienie dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport należy zgłosić na policję. Następnie należy skontaktować się z Ambasadą Hiszpanii w Polsce, która znajduje się w Warszawie.

Tego typu sytuacje zdarzają się rzadko, jednak warto mieć je na uwadze i z tego względu zrobić kserokopię dokumentów. Taka kopia bardzo ułatwia załatwienie wszelkich formalności związanych z tego typu sytuacją.

Należy poinformować o tym fakcie opiekuna z Proyecto Ibérico i on pomoże w zaistniałej sytuacji. Często przy niewielkich dolegliwościach najszybszą pomoc można uzyskać od farmaceuty w najbliższej aptece, gdzie w większości przypadków pracownicy mówią po angielsku. Jeśli jednak potrzebna jest pomoc lekarza należy udać się do przychodni lekarskiej. Z kartą EKUZ można uzyskać bezpłatną (lub sporo tańszą) pomoc medyczną w polskim placówkach. Opiekun z Proyecto Ibérico wskaże studentowi najbliższe placówki, a jeśli zajdzie taka konieczność również skontaktuje się z placówką medyczną i umówi wizytę.

W przypadkach zagrażających życiu, kiedy potrzebna będzie hospitalizacja (np. złamanie nogi), opiekun z naszej firmy pojedzie ze studentem do szpitala, aby pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności.

W przypadkach zagrażających życiu, kiedy potrzebna będzie hospitalizacja, opiekun z naszej firmy pojedzie ze studentem do szpitala, aby pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności. Jeśli niezbędna będzie wizyta na policji, np. w celu zgłoszenia kradzieży, również wtedy opiekun z naszej firmy będzie towarzyszył studentowi do odpowiedniej placówki.

Przede wszystkim należy jak najszybciej poinformować swojego opiekuna w firmie. Następnie należy zawiadomić również osobę kontaktową z naszej firmy. W odpowiedzi na pytanie nr 12 podpowiadamy, co robić, jeśli dodatkowo potrzebna jest pomoc lekarza.